Cadre Didactice
Noutati
Rezultate

Mihai Viteazul

„România este patria noastră şi a tuturor românilor.

E România celor de demult şi-a celor de mai apoi

E patria celor dispăruţi şi a celor ce vor veni”.

(Barbu Ştefănescu Delavrancea)

În marea Carte a istoriei, în galeria eroilor naţionali, se află Mihai Viteazul. Domnind într-un timp de mare complexitate istorică, a înfăptuit idealul naţional, în strânsă legătură cu cu sistemul politic european.

Mihai este, mai departe, viu printre noi, ca un model şi un simbol, îndemnându-ne la păstrarea moştenirii, la dăinuire şi vitejie, la apărarea independenţei, unităţii, a hotarelor şi valorilor noastre. La 405 ani de la martiriu, Mihai Voievod Viteazul ramâne un personaj fabulos într-o istorie sângeroasă, un simbol moral, un mit în care poporul nostru, cuminte aşezat si destoinic, îşi regăseşte partea lui curajoasă şi eroică; un vis de bună înţelegere, unitate şi forţă. Cinstirea lui rămâne o datorie a generaţiilor de elevi, un îndemn de a fi la înălţimea faptelor sale.

Pentru că „nici un român n-a mai putut gândi Unirea fără chipul lui de o curată poezie tragică, fără paloşul său ridicat spre cerul dreptăţii”, în amintirea legăturilor oraşului nostru cu Mihai Viteazul, Şcoala Generală nr. 5  a obţinut, în anul 2001, aprobarea ISJ Mureş de a se numi Gimnaziul de Stat „Mihai Viteazul”. De atunci, îl onorăm mai mult pe Mihai Viteazul,  cultivăm istoria naţională, dar şi valorile Europei de astăzi.

Mihai Viteazul a aprins o flacără, a aşezat temelia unui nou început, cu consecinţe deosebit de importante pentru viitorul naţiunii. Fie ca cei de astăzi  să avem puterea lui, atât de a decide clar, cât şi de a acţiona cu fermitate pentru împlinirea celor mai nobile ţeluri.

Scurt istoric al şcolii

1981- Se înfiinţează Şcoala Generală nr. 5 din Târgu-Mureş, pe Strada Muncii, nr. 17.

1981 - 2000 - Şcoala este condusă de domnul director, profesor Vasile Man. Sub îndrumarea sa, şcoala devine un punct de referinţă în comunitatea şcolară. Aproape 20 de ani, zeci de mii de elevi îşi formează o cultură generală temeinică şi obţin rezultate excepţionale atât la examenele de admitere în licee, cât şi la concursurile pe obiecte de învăţământ, inclusiv la etapele naţionale. Se formează un colectiv didactic profesionist, devotat elevilor şi performanţei. Se înfiinţează clasele vocaţionale cu program intensiv de educaţie fizică şi limba engleză.

2001 - La aniversarea a 20 de ani de la înfiinţare, şcoala obţine, cu acordul Inspectoratului Scolar Judetean Mures, denumirea de Gimnaziul de Stat "Mihai Viteazul".

2001-PREZENT - Continuă dezvoltarea programelor educative. Se înfiinţează clasele primare cu program prelungit. Promovabilitatea elevilor creşte an de an, se menţin rezultatele foarte bune la examenele de capacitate/testare naţională şi la concursurile şcolare pe obiecte. Se implementează Programul de Reformă în Învăţământul Preuniversitar, printr-o ameliorare a Curriculum-ului, diversificarea metodelor moderne de predare-învăţare, creşterea rolului activităţii de consiliere si educare, organizarea unor activităţi remarcabile in domeniul perfecţionării cadrelor didactice, introducerea programului de sprijin, adâncirea colaborării cu comunitatea locală si diversificarea parteneriatelor interne şi externe.

Home | Scurt istoric | Cadre Didactice | Album Foto | Proiecte | Conducerea Scolii | Contact | Noutati | Rezultate